ART / Sculptures and works of art / Linneservetter 15086628
*
nr 1508 6628
Linneservetter
60 pieces, olika,
60 st, olika
Estimate:
600
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday December 12 2022
at 19:04:53
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/12 08:40:17
1
100 kr
12/12 17:18:46
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk linneservetter olika skulptur
-
7088 DALECARLIAN HO..
height: 13 cm. Length: 12 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 20:12
-
7386 SCULPTURE
Alla Eberling, "Tor" järn. Signerad AB-67. Height:..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:55
-
7392 SCULPTURE
Allan Ebeling (1897-1975), Sweden. Smed. Signed. H..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:04
-
2031 SCULPTURE
Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sweden. Gustavsb..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
20 maj at 20:50
-
2015 SCULPTURE
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:26
-
2008 SCULPTURE
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:15
*
Linneservetter
nr 1508 6628
Linneservetter
60 pieces, olika,
60 st, olika
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday December 12 2022 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
10/12 08:40:17 | 1 | 100 kr |
12/12 17:18:46 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk linneservetter olika skulptur
-
7088 DALECARLIAN HO..
height: 13 cm. Length: 12 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 20:12 -
7386 SCULPTURE
Alla Eberling, "Tor" järn. Signerad AB-67. Height:..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:55 -
7392 SCULPTURE
Allan Ebeling (1897-1975), Sweden. Smed. Signed. H..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:04
-
2031 SCULPTURE
Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sweden. Gustavsb..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
20 maj at 20:50 -
2015 SCULPTURE
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:26 -
2008 SCULPTURE
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:15